neděle 8. února 2015

RECENZE: Saeculum - Uprostřed lesů začíná boj o život...

Název: Saeculum - Uprostřed lesa začíná boj o život...
Autor: Ursula Poznanski
Originální název: Saeculum
Původní vydání originálu: 2011
Vydání u nás: 2014
Překlad: Vladana Hallová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 480
Žánr: thriller
Anotace: Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasí jen kvůli své lásce Sandře. Patra dobrodruhů se vydávána cestu i přes to, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se zpět, nikdo nebere vážně.
Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbudou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromů. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich...
Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les odejít?První věta:
Bastian slyšel řinčení mečů už zdaleka.O autorce:
Narodila se 30. října 1968 ve Vídni. Po střední škole studovala japonštinu, žurnalistiku, právo a divadelní vědu. V roce 2000 vyhlásila Rakouská televize ORF soutěž pro scénáristy, do které se zapojila. Soutěž sice nevyhrála, ale svůj rukopis poslala několika nakladatelům.
Za dva roky jí vyšla první kniha a tak od roku 2003 vydává knihy a sama na otázku odkdy píše odpovídá ,,odjakživa. Sice to není tak docela pravda, ale prostě to zní správně. Popravdě bych řekla, že psát jsem opravdu chtěla vždy, jen jsem neměla chuť vzít do ruky papír.''Děj...
Bastian studuje medicínu a učení už mu pomalu začíná lézt na mozek, proto tedy nakonec souhlasí s pozváním na larp, ve kterém se lidé převlékají do středověkých kostýmů a hrají si na hrdiny, kteří prožívají dobrodružství. Bastian je navíc zakoukaný do Sandry, která ho pozvala a doufá, že se tak jejich vztah pohne kupředu. Jenže výlet plný odpočinku od učení se rázem mění na nebezpečnou hru o přežití. Do všeho se motá kletba spojená s lesem, ve kterém se nacházejí a aby toho nebylo málo, postupně se začínají ztrácet lidé. Přestává to být zábava a začíná jít o život!Dojmy...
Opravdu nevím, kde začít... asi začnu teda tím, čeho si člověk všimne na první pohled, a to je obálka. Musím říct, že na mě udělala opravdu obrovský dojem a přinutila mě se víc zaměřit na co, o čem knihu je. Je jednoduchá - a jak se říká: v jednoduchosti je krása! A tady to platí dvojnásob! Navíc je hned člověku jasné, že se bude děj odehrávat v lese, takže obálka to perfektně vystihuje. Jako další věc, která mě přiměla se o knihu víc zajímat, byla autorka. Od Ursuli jsem četla Erebos a ten se mi hodně líbil. Proto jsem byla zvědavá na její další tvorbu a doufala, že mě nezklame. A hádejte co? Nezklamala!

V téhle knize máme šanci lehce proklouznout do tajů středověku, ale opravdu jen lehce. Není to žádný příběh odehrávající se ve středověku, to ne. Podle mě se to ale k ději hodně hodilo a všemu to tak dávala takový příjemný, tajuplný nádech. Řekla bych, že se tu Ursula zkutečně vyřádil a popsala nám všechno tak dokonale, že spolu z hrdiny prožíváme chvíle, kdy začnou jeden po druhém mizet, chvíle, kdy zažívají obrovský hlad, bezmoc, strach. Chvíli absolutního zoufalství. Tohle všechno je v knize dokonale popsané. Čte se to úplně samo, příběh vás doslova pohltí a vy se nemůže odtrhnout, protože doslova prahnete po tom dozvědět se jak to všechno je. Jestli za všechno skutečně může ta příšerná kletba nebo jestli to má vše logické vysvětlení. Ursula vás bude napínat až do poslední chvíle a nic neprozradí dřív, než to bude nutné. Dá vám sice jistá znamení, ale nic není jednoznačné!

Já jsem si čtení dokonale užila. Ursula mě v žádném případě svým spisovatelským umem nezklamala a určitě si od ní ještě něco přečtu. Postavy byly dobře popsané. Najdete si ze své oblíbence ale i ty, kteří vám v jistých chvílích polezou dost na nervy. Všechno je to ale tak úžasně promyšlené, sepsané a podané, že to všechno do sebe nakonec úžasně zapadne a vy bude jen zírat.Závěr...
Neváhejte a jděte do toho! Myslím, že každý si tu najde své. Celé je to napínavé, akční, místy trochu strašidelné až tajíte dech. Opravdu úžasné čtení.HODNOCENÍ: 


U čtení jsem poslouchala: 
(tahle písnička spolu s dalšími je v knize zmíněná)

Mockrát děkuji nakladatelství FRAGMENT, které mi poskytlo recenzní výtisk téhle skvělé knihy.
Knihu můžete zakoupit zde.


Flexi


1 komentář:

  1. Na túto knihu som počula rôzne ohlasy ale veľmi ma láka a navyše od tejto autorky som ešte nič nečítala takže to asi skúsim pravé s touto knihou.Super recenzia :)

    OdpovědětSmazat

Prosím, nepoužívejte možnost Anonymní. Špatně se v tom potom vyznám, díky :)