čtvrtek 28. května 2015

RECENZE: Pandemonium

Název: Pandemonium
Série: Delirium (2.díl)
Autor: Lauren Oliver
Originální název: Pandemonium
Původní vydání originálu: 2012
Vydání u nás: 2013
Překlad: Romana Bičíková
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 304
Žánr: sci-fi, dystopie
Anotace: Po útěku, při němž Alex umírá, se Lena ocitne v Divočině a musí se smířit s faktem, že vše, co doposud prožila, lidi, co znala - to všechno je už jen minulost a neexistuje žádné předtím. Připojuje se ke skupině Nežádoucích, kteří mají v úmyslu proniknout do světa ,,za plotem'', kde se zúčastní velké demonstrace. Tu uspořádal ABAD - Amerika bez amor deliria - organizace hlásající nevyhnutelnost léčby. Když se však Lena setká s Julianem, synem zakladatele ABADu, klukem, jenž zosobňuje všechny její hodnoty, ani netuší, že se jejich osudy zkříží víc, než by si kdy pomyslela.První věta:
Ležím s Alexem na dece v zahradě domu číslo 37 v Brooks Street.O autorce:
Vystudovala filozofii a anglickou literaturu na Chicagské univerzitě a po škole chvíli pracovala jako asistentka redaktora v nakladatelství v New Yorku. Pochází ze spisovatelské rodiny, od mala se pokoušela psát a dnes je věnuje psaní na plný úvazek. Má neskutečně dlouhý seznam míst, kam by se chtěla podívat, ráda chodí do divadla a jednoho dne by chtěla mít vlastní restauraci.Děj...
Leně se podařilo utéct do Divočiny, ale Alex zůstal ,,za plotem''. Nezbývá ji tak nic jiného, než se smířit s tím, že je Alex nejspíš mrtví a musí to zvládnout sama. Nakonec se přidá ke skupině Nežádoucích, učí se přežít s málem a vážit si všeho, co dostane, protože v Divočině platí pravidlo: Co nedostaneš, nemáš!
Připojí se k odboji spolu se svými novými přáteli a v průběhu demonstrace v New Yorku se setkává s Julianem, který je pro organizaci ABAD velice důležitý...


Dojmy... 
Příběh začíná přesně tam, kde končí děj prvního dílu, takže rozhodně o nic nepřijdeme. Lena je vyčerpaná a bez pomoci moc dlouho nepřežije. Jenže štěstí je na její straně a ona se setkává se skupinkou Nežádoucích. Objevuje se zde spousta nových postav, se kterými se postupně seznamujeme. Asi taková hlavní nová postava je Raven, která mě svým způsobem zaujala svou povahou. Nemůžu říct, že jsem si jí tak úplně oblíbila, ale byla mi docela sympatická a hlavně, byla to silná osobnost! Svou povahou na mě opravdu udělala velký dojem. No a pak je tu také nový klučičí hrdina Julian, kterého si prostě zamilujete. Sama nevím, kdo mi po přečtení dvojky byl sympatičtější, jestli Alex z prvního dílu nebo Julian ze druhého. Je neskutečně milý, hodný, takový sympaťák.

Druhý díl se oproti prvnímu trochu liší i formou psaní. Zatím co u prvního šla kapitola za kapitolou tak jak se příběh postupně odvíjel, v druhém dílu se střídají kapitoly ,,teď'' a ,,tehdy''. Myslím, že je celkem jasná, o čem se v nich dočtete. Tohle střídání mi většinou nevadí, ale tady mi to trochu vadilo.
Přece jen, když čtete a je to strašně moc napínavé a vy potřebujete vědět, jak si vaši hrdinové povedou dál a najednou se objeví konec kapitoly a jste úplně někde jinde a čtete o jiné části Lenina příběhu - upřímně, koho by to nenaštvalo? Ale nakonec jsem to nějak skousla a postupně jsem si na to zvykla.

Ze začátku mě příběh moc nebavil. Říkala jsem si, že první díl byl daleko lepší (jak tomu většinou u sérií bývá) a u toho druhého se autorka moc nevytáhla, ale jak jsem postupně četla dál a dál a začetla jsme se do toho pořádně, tak už to jelo a otáčela jsem jednu stranu za druhou. Byla tak spousta akce a napětí. Zatím co ze začátku bych řekla že to byla spíš hlavně politika a neshody mezi Nežádoucími a Žádoucími (těmi vyléčenými). Každopádně, tuhle knihu hodnotím rozhodně kladně. Byla to skvělá četba a ta no, že mi trvalo dva roky, než jsem se dokopala k přečtení druhého dílu této série můžu jen říct: To jsem byla ale blbá, že jsem to pořád odkládala!Závěr...
Co říct nakonec? Přečtěte si to! Pokud jste četli první díl a taky vám tak strašně dlouho trvalo (nebo ještě stále trvá) než jste se rozhoupali k tomu se pustit do čtení, tak běžte do toho!U čtení jsem poslouchala:

Flexi

2 komentáře:

  1. Nečetla jsem první díl, ale ráda bych si tuhle sérii jednu přečetla :) Tak snad někdy :))

    OdpovědětVymazat
  2. O tejto sérii som už čo to počula a vyzerá dobre. Pekne napísaná recenzia, je fajn, že sa ti kniha páčila :-)

    OdpovědětVymazat

Prosím, nepoužívejte možnost Anonymní. Špatně se v tom potom vyznám, díky :)