středa 20. prosince 2017

RECENZE: Krysí requiem

Název: Krysí requiem
Autor: Tomáš Zářecký
Vydání u nás: 2017
Nakladatelství: Lukáš Vik (e-book)
Počet stran: 400
Žánr: thriller, akční, napínavé
Anotace: Druhá světová válka. Běsnění nacistického režimu. Předválečný podnikatel židovského původu Stanislav Plodiewski přežije genocidu svého lidu. Na tichomořském souostroví založí komunitu lidí, kteří se navždy zřeknou válek, zla a násilí. Projekt Edenie. Malé společenství se ale za půl století rozroste v suverénní bohatý stát, který se stane synonymem prosperity, míru a blahobytu v rozbouřeném jednadvacátém století. Jenže je skutečně všechno tak ideální? Je minulost mrtvá? Novináři Davidu Kvapilovi se dostane do rukou důkaz, že Edenie má i svou odvrácenou, temnou tvář...

O autorovi:
Narodil se roku 1988 v Chrudimi, ale záhy se přesídlil do Pardubic. Jeho první literární pokusy spadají do období docházky na základní školu. Během osmi let gymnaziálních studií stačil odmaturovat a zároveň vést dva vlastní časopisy. V Literární soutěži O cenu Filipa Venclíka 2007 a v
klání Pisálek 2007 obsadil shodně druhé místo. Již o rok dříve publikoval historický článek v časopise Epocha a jeden ze sedmi příspěvků ve sborníku sci-fi povídek Zlatá Zebra 2007. V létě 2008 začal psát pro Pozitivní noviny, v kterých mu dosud vyšly takřka tři desítky článků. Souběžně s tím načal i vysokoškolské studium na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, kterou vystudoval. Nyní pracuje jako učitel angličtiny a dějepisu na základní škole.
ZDROJ: databazeknih.czDojmy...
Kniha začíná docela nevinně. Existuje tzv. projekt Edenie. Země, která slibuje vše, po čem touží snad každý člověk - bezstarostný život, klid, budoucnost, ve které se o nic nemusíte starat, protože všeho je dost. Má to ale háček! Musíte se vzdát všeho, co máte teď. Rodiny, přátel, minulosti. Jedině tak můžete totiž začít úplně od začátku a lépe...

Tato kniha je za mě něčím, co si každý po přečtení musí přebrat sám. Zamyslet se nad tím, co se vlastně v knize dočetl a co chtěl autor touto cestou sdělit svým čtenářům. Kniha je to napínavá, akční a skrývá v sobě hned několik příběhů, které spolu zprvu nijak nesouvisí, ale postupně vám do sebe začnou zapadat střípky a jejich osudy se začnou proplétat. Rozjezd je dle mého trochu pomalejší a nevinný, ale to nám autor později vynahradí a přidá ještě něco navíc. Spolu s hlavním hrdinou Davidem Kvapilem se dozvídáme o projektu Edenie, o tomto fenoménu, o kterém všichni vědí, mluví a chtějí být jeho součástí.

V pozadí se mezitím střídají příběhy jedné rodiny z Kolumbie a další rodiny z Paříže. Každá část knihy nám nabízí jeden pohled na celou situaci ohledně Edenie. Každá postava má v knize svůj úkol a vy spolu s nimi nahlížíte pod povrch tohoto fantastického projektu.

Dle mého se Tomáši Zářeckému podařilo napsat dílo, které je srovnatelné s jeho tolik povedeným 15 minus. Je to drsné, kruté, nelidské a i přesto neskutečně poutavé a čtivé. I když na tu pravou jízdu si musíme několik stran počkat, stojí to za to! Tomáš nám navíc ukazuje i část naší historie, i když v jiném světle. Upozorňuje na to, že stačí jeden člověk s nějakou absurdní myšlenkou a mocí a můžeme být tam, kde jsem před  pár desítkami let byli. Nechci a ani nebudu více prozrazovat.
Moc doporučuju přečíst tuhle knihu a vydržet až do konce. Přes všechen ten děs a hrůzu a krutost... Přes všechno to, na co jsou fanoušci Tomáše Zářeckého z jeho knih už zvyklý a dočíst až do konce. A když myslím do konce, tak do konce! Doslov, který celý příběh uzavírá je dokonalou tečkou na závěr!


Závěr:
Zpětně je mi jen líto, že jsem na knihu neměla tolik času, kolik by si zasloužila. Měla jsem příběh rozkouskovaný a četla jen ve volných chvílích. Proto doporučuji najít si na Krysí requiem dostatek času, aby jste se mohli do příběhu ponořit a užívat si ho na plno. Aby jste měli všechno ucelené a konec si užili o to víc! A jestli bych si něco moc přála je to, aby se tohoto díla ujalo nějaké nakladatelství a vydalo knihu v pevné vazbě, protože ona si to zaslouží!


Za zaslání knihy na recenzi bych chtěla mockrát poděkovat panu spisovateli Tomáši Zářeckému.
Knihu si můžete objednat u samotného Tomáše Zářeckého.
Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nepoužívejte možnost Anonymní. Špatně se v tom potom vyznám, díky :)