pátek 11. října 2013

RECENZE: Percy Jackson - Prokletí Titánů

Název: Prokletí Titánů
Série: Percy Jackson (3.díl)
Autor: Rick Riordan
Originální název: Percy Jackson - The Titan's Curse
Původní vydání originálu: 2007
Vydání u nás: 2010
Překlad: PhDr. Dana Chodilová
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 336
Žánr: fantasy, sci-fi, horory, dobrodružné, bohové
Anotace: Že mám moc po svém otci, bohu moří Poseidonovi, už vím... Že patřím do Tábora polokrevných, už taky vím... Ale na spoustu otázek neznám odpovědi ani já. Kam se poděla bohyně Artemis? Jaké nebezpečné a záhadné příšeře byla na stopě? Mám na sebe vzít děsivé Titínovo prokletí, kterým by se naplnilo proroctví Orákula? Jsem Percy Jackson a vydávám se se svými přáteli z Tábora polokrevných na další výpravu do mytologického světa. Vezmeme tě s sebou, chceš?

První věta:
V pátek před vánočními prázdninami mi máma sbalila věci na noc a pár vražedných zbraní a odvezla mě do nové internátní školy.O autorovi:
Rick Riordan se narodil roku 1964. Téměř 15 let působil jako učitel angličtiny a historie na veřejných i soukromých školách v Kalifornii a texaském San Antoniu. Po těžkém rozhodování se povolání učitele vzdal a začal se plně věnovat psaní knih pro děti i dospívající, za které získal řadu cen, mimo jiné i tři nejprestižnější americké literární ceny v žánru mystery. Momentálně žije v San Antoniu se svou manželkou a dvěma syny.


Děj...
Percy, Thalia a Annabeth se vydávají na vojenskou akademii za Groverem, který našel další dva nové polobohy, dvojčata. Byl totiž vyhlášen zvláštní stav, kdy byly všichni satyrové vysláni do světa, aby hledali polobohy a ti pak pomohli ve válce, ke které se schyluje. Grover našel polobohy hned dva a Percy, Annabeth a Thalia se vydávají za ním, aby pomohli dvojčata ochránit. Cestou s akademie je však napadne jedna s nestvůr, která dříve bývala profesorem na zdejší akademii. Za pomocí Artemidiných Lovkyň se jim podaří nestvůru porazit. Annabeth ale spadne s útesu a není po ní ani vidu ani slechu. V pochmurné náladě se nakonec vrátí do tábora polokrevných, kde už na ně čeká další výprava.Dojmy...
Začátek se mi líbil hodně. Byla to příjemná změna, když se Percy nedostal do Tábora polokrevných o prázdninách, ale ještě před Vánoci. Co se týče dvou nových postav a to dvojčat di Angelových, asi jsem si více oblíbila Nica, i když ho tam bylo hodně málo, ale mám takový pocit, že ve čtvrtém díle ho bude víc a mám už i nějakou tu teorii, jak bude asi zapadat do skládačky, ale tuhle teorii si nechám pro sebe. Bianka nebyla špatná, ale nezaujala mě tolik jako Nico.

I když se mi začátek líbil, konec byl přece jen lepší. Všechno to hezky zapadalo do sebe, bylo to promyšlené, čtivé, napínavé a prostě úžasné, jak jsem si už u Ricka Riordana zvykla. Sem tam bylo i pár trochu vtipnějších scén, ale nebylo to tolik vtipné jako v předešlých dílech. Přece jen v tomhle díle jde o únos Armedy a příchod války, takže to pro hlavní hrdiny není zas tak veselá chvilka.
Líbilo se mi, že se Percy už začal více zajímat o Annabeth a trochu i o to, co k ní cítí. Doufám, že se to v dalším díle trochu pohne a začne se konečně nějak vyvíjet, protože Percy a Annabeth, to je prostě...ach.
Pokud ti dva nebudou spolu, tak mě to nejspíš hodně zklame.

Na prvním díle se mi líbilo, že byla ke konci i Percyho návštěva na Olympu a v tomhle díle jsem se toho také dočkala. Líbí se mi, když se příběh, sice krátce, ale přece jen odvíjí i trochu v tom Olympu se všemi bohy. Právě tahle část se mi líbila asi úplně nejvíc a podobných Percyho návštěv na Olympu by mohlo být víc, než jen jedna na konci výpravy. Vůbec by mi to nevadilo. Spíš bych naopak byla i radši. Úplný konec knihy byl samozřejmě také skvělý a chytře vymyšlený, takže si můžete vymyslet nějaké nápady jak asi se to bude odvíjet dál a jaké bude pokračování série a o čem bude, ale zároveň je tam pořádný otazník a nevíte co čekat.


Závěr...
Co říct na závěr? Leda tak to, že kniha byla opět úžasná, čtivá a moc se mi líbila. Díky Percymu Jacksonovi sem si hodně oblíbila řeckou mytologii (kterou jsme shodou okolností nedávno braly ve škole) a lépe se v ní vyznám než před tím. Jako vždy mě dostaly skvělé názvy kapitol, které opravdu někdy člověka docela rozesmějí a také celkem jasně naznačí, co se v dané kapitole stane.
Třetí díl Percyho rozhodně doporučuji. Je to skvělé čtení (jako bonus jsou i skvělé obálky, které se lesknou) k tomu i nějaké to napětí a dobrodružství. Takže pokud si potřebujete na chvíli oddechnout od učení a chvíli se soustředit na něco jiného, Percy se vám bude rozhodně hodit. Je to lehké čtení, nemusíte nad ničím moc přemýšlet, aby jste přišli na nějakou pointu nebo tak. Doporučuji!HODNOCENÍ: 


U čtení jsem poslouchala:Děkuji nakladatelství FRAGMENT, za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit zde.
Zdroj obrázků: deviantart

Flexi

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nepoužívejte možnost Anonymní. Špatně se v tom potom vyznám, díky :)