neděle 2. listopadu 2014

RECENZE: Poslední rituál

Název: Poslední rituál
Série: Právnička Tóra (1.díl)
Autor: Yrsa Sigurđardóttir
Originální název: Þriðja táknið
Původní vydání originálu: 2005
Vydání u nás: 2014 (2.vydání)
Překlad: Marta Bartošková
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 424
Žánr: detektivky, thrillery, krimi
Anotace: Harald Guntlieb, mladý muž německé národnosti, přijel na Island, aby se zapsal ke studiu na katedře historie. Ačkoli jej jeho extravagantní piercing i netradiční zájmy zdaleka neřadí mezi nenápadné zjevy, to, čím nakonec šokuje celou univerzitu, nečeká opravdu nikdo. Na profesora, poklidně kráčejícího ke kopírce, vypadne ze dveří Haraldova mrtvola! A aby toho nebylo málo, ještě ke všemu je odporně zohavená. Zavražděnému někdo vydloubl oči a do jeho těla vyřezal záhadný krvavý symbol.
Z vraždy je vzápětí obviněn Haraldův známý a příležitostný distributor drog, ale bohatá rodina zavražděného v jeho vinu nevěří. Proto vyšle na Island bývalého kriminalistu Matthiase a najme islandskou právničku Tóru, aby na vlastní pět vypátrali pravdu. Ukáže se, že Harald založil spolek, v němž se praktikovala magie, a vášnivě studoval islandské čarodějnické procesy. Postupně vycházejí najevo další podivné stránky Haraldovy osobnosti stejně jako jeho neutěšené rodinné zázemí, skrývající mnoho hořkosti, vin a nedorozumění.
Matthiase s Tórou zavede jejich pátrání nejen mezi členy magického klubu, ale i do vzdálené minulosti, odkud se vynořuje a zase mizí zlověstný, několik set let starý rukopis. Zdá se, že v Haraldově životě hrál tak důležitou roli, že se mohl stejnou měrou podílet i na jeho násilné smrti.
Kdo ji ale má skutečně na svědomí a co všechno tomu předcházelo, musí tahle sympatická dvojice teprve odhalit...
První věta:
Správce Tryggvi se s údivem rozhlédl kolem sebe.O autorce:
Yrsa Sigurđardóttir, nebo-li první dáma islandské detektivky, se narodila a dodnes žije v Reykjavíku, kam ubytovala i svoji hlavní hrdinku, právničku Tóru. Yrsa začala studovat na gymnázium a poté stavební inženýrství na islandské univerzitě. Několik let pak vedla tým pro rozsáhlý elektrárenský projekt na východě Islandu. Tady, na místě vzdáleném společenskému životu i civilizaci začala psát. Nejdříve psala literaturu pro děti a až později se vrhla na kriminální thrillery. Prvním byl právě Poslední rituál, který se dočkal velké oblíbenosti a v žebříčku se vyšplhal až nahoru. Yrsina knihy sklidily už spousty ocenění.Děj...
Na jedné z islandských univerzit se našlo tělo jednoho mrtvého studenta. Policie údajného vraha zadržela, jenže rodina mrtvého Haralda si nemyslí, že zatčený je vrahem a proto si najme islandskou právničku Tóru a bývalého německého kriminalistu Matthiase, aby vše znovu důkladně prošetřili. Jenže jak se postupně ukazuje, vyřešit tuhle záhadu nebude hračka. Vše je komplikované a zamotané. Oni se ale nehodlají vzdát a pátrají dál, až je stopy zavedou do nečekaných míst...Dojmy...
Nevím odkud začít... Takhle kniha rozhodně zaujme už po přečtení anotace, nemluvě o té úžasné obálce, která upoutá čtenáře na první pohled. Podle mě jde o další skvělou knihu z pera islandské spisovatelky Yrsi, jejíž styl psaní mi neskutečně sedl už při čtení jejího Ohnivého anděla. Myslím, že většina z vás o Posledním rituálu už minimálně slyšela a ti kteří ne teď pozorně čtěte! Tahle kniha vypráví u advokátce Tóře, která je neskutečně sympatický a myslím, že si určitě získá vaše sympatie. Je to taková obyčejná žena, matka dvou dětí, která se rozvedla s manželem a zažívá normální běžné věci jako každý jiný. Není to žádná superhrdinka s nadpřirozenými schopnostmi, kterých je poslední dobou kolem nás spousta. A právě ona se pouští do vyšetřování vraždy jednoho německého studenta, který studoval na Islandu a byl nalezen mrtvý právě na univerzitě, kterou navštěvoval.

Postupně se seznamujeme jak s tajemstvími ohledně mrtvého studenta Haralda, kterých rozhodně není málo, ale i se samotnou Tórou. Poznáváme její rodinu a každodenní problémy nejen v práci, ale i doma. To se mi na knize hodně líbilo, že tam nebylo jen suché pátrání po vrahovi, ale byl tam ukázán i život Tóry, problémy s dětmi, s dospívajícím synem, který má před matkou svá tajemství.
Nejnapínavější je ale samozřejmě samotné vyšetřování vraždy. Jako bonus se navíc čtenář dozvídá něco o historii čarodějnictví a různých spisech o upalování čarodějnic, o magii apod. Některá ta fakta jsou opravdu velice zajímavá a i já, která nemá historii a dějepis zrovna v lásce jsem zvědavě četla dál a dál, abych se dozvěděla víc.

Tuhle knihu bych určitě doporučila těm, kteří mají rádi napětí, krimi-detektivky, magii a všechno kolem toho jako čarodějnice a tak, protože tohle téma je tu takové hlavní a dokola se tu řeší. Na druhou stranu by se hlavně jedna jistá část nemusela moc dobře číst slabším povahám. Není to sice zas až tak hrozné, ale záleží na povaze že?Závěr:
Mě se knížka hodně líbila. Už se těším na další od Yrsi, protože její styl a celkově knihy se mi velice líbí a zajímá mě, jaký bude Tóřin další případ. Jak už jsem říkala, tuhle knihu velice doporučuji, všechny knihy od Yrsi, protože podle mě jsou moc dobré příběhy. Jistě, každému se líbit nemusí, ale i tak moc doporučuji!!HODNOCENÍ: U čtení jsem nic neposlouchala. Mockrát děkuji nakladatelství METAFORA za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit zde
Ostatní knihy od Yrsi o právničce Tóře zde.


Flexi

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nepoužívejte možnost Anonymní. Špatně se v tom potom vyznám, díky :)