sobota 20. prosince 2014

RECENZE: Trhni si!

Název: Trhni si!
Autor: Andrea Kabeláčová
Vydání u nás: 2014
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 392
Žánr: young adult, romantické
Anotace: Mia je sedmnáctiletá holka, která se na vlastní pěst potlouká životem. K tělu si jen tak někoho nepustí a pro drsné slovo nejde daleko. Když odejde od své nesnesitelné matky, začne žít v opuštěném domě s partičkou kluků, kteří jsou na tom podobně jako ona. Když mezi ně přijde nový spolubydlící, není z něj Mia zrovna nadšená. Hádky jsou na denním pořádku, ale postupem času se ukazuje, že na rčení ,,co se škádlívá, to se rádo mívá,'' možná něco bude...První věta:
Podrážkou jsem jezdila po dlaždicové podlaze.O autorce:
...nic se mi o autorce nepodařilo zjistit...Děj...
Sedmnáctiletá Mia nevychází se svou matkou a rozhodne se bydlet spolu s bandou kluků. K těm se po nějaké době přidá nový člen ''rodiny'', Brad. S Miou se pořád jen hádají a neustále si jdou po krku, jenomže mezi hádky a zlobu se pomalu začínají vkrádat i city a touha. Jenomže Mia si odmítá přiznat, že by mohla k Bradovi něco cítit a přesvědčit o opaku se jen tak nenechá.


Dojmy...
Na téhle knize mě velice lákala představa sedmnáctileté holky žijící společně s několika kluky v opuštěném domě. Příběh to rozhodně nebyl špatný. Hlavní hrdince Mie - která je současně i vypravěčem celého příběhu - je sedmnáct a má problémy s mámou. Mia mi byla hodně sympatická už od začátku. Rozhodně se s ní člověk nenudí a její hlášky dodávají celému příběhu skvělou atmosféru. Nejvíc mě bavilo číst její hádky s Bradem, to sem kolikrát měla co dělat abych se nezačala smát na celé kolo a kolikrát se na mě i má spolubydlící na intru dívala dost nechápavě, když jsem se najednou začala smát. Co se týče ostatních kluků, je to taková směsice. S takovouhle bandou by mě taky bavilo bydlet. Za prvé, tolik fešáků v jednom domě, kdo by to nebral? A za druhé, o zábavu by bylo vždy postaráno, protože i hlášky kluků občas stály za to.

Celá kniha ale v první řadě vypráví o vztahu mezi Miou a Bradem. O jejich seznámení, hádkách i o tom, jak mezi mini začíná být i něco víc, než jen to přihlouplé věčné dohadování (která však nikdy nepřestane bavit číst). Musím ale přiznat, že ne vždycky mě čtení knihy bavilo. Bylo tam pár míst, kdy to bylo spíš takové průměrnější čtení, ale když opět přišla na řadu Mia a její ostrý jazýček, vrátilo se to zase na tu lepší příčku.

Celý děj se odehrává v Detroitu. Opět se tu seznamujeme s českou spisovatelkou, která hrdiny a celý svůj příběh zasadila do ciziny, v tomto případě právě do jednoho amerického města ve státě Michigan. To mě taky na knize překvapilo a zároveň i potěšilo. Mám ráda, když se děj knihy odehrává někde v cizině a ne v naší republice (ne že bych takových knih moc přečetla).


Závěr...
Ze začátku se mi kniha hodně líbila, pak se tam ale začali objevovat čísti, které mě zas až tolik nebavily. Každopádně pořád jsem s knihou spokojená. Konec byl sice takový předvídatelný, ale to se u podobných knih dá čekat. Nakonec bych knihu nazvala takovým příjemným odpočinkovým zpestřením vašeho čtecího seznamu. Opravdu to není nic převratného, ale není to nijak špatné, takže jestli vás kniha aspoň trochu zaujala, určitě do toho běžte. Za zkoušku to stojí.HODNOCENÍ: U čtení jsem nic neposlouchala. 


Mockrát děkuji nakladatelství FRAGMENT za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu si můžete zakoupit zde.


Flexi

Žádné komentáře:

Okomentovat

Prosím, nepoužívejte možnost Anonymní. Špatně se v tom potom vyznám, díky :)